Żyjemy w świecie, w którym technologia jest ważną częścią naszego życia. Urządzenia elektroniczne, z których korzystamy na co dzień, zasilane są oprogramowaniem, od którego zawsze oczekujemy dobrego działania. Jest to w dużej mierze osiągnięcie testowania oprogramowania – słyszałeś kiedyś o tym?
Czym jest testowanie oprogramowania?
Kiedy kupujesz jakiś produkt, przyjmujesz za pewnik, że otrzymasz pewien poziom jakości. W końcu jaki prestiż miałaby firma, gdyby wypuściła produkt pełen błędów? Cóż, w przypadku oprogramowania, to właśnie tam pojawiają się testy.
Test oprogramowania to proces, w którym oceniana jest funkcjonalność oprogramowania i podejmowana jest próba identyfikacji ewentualnych błędów. Jego głównym celem jest zapewnienie, że tworzona aplikacja jest zgodna ze standardami i dostarcza klientowi produkt wysokiej jakości.
Proces ten obejmuje badanie, analizę, obserwację i ocenę różnych aspektów działania oprogramowania. Po wykonaniu testów, testerzy dostarczają wyniki zespołowi programistów i wdrażane są niezbędne poprawki. Testowanie jest jednym z ostatnich etapów przed wypuszczeniem produktu na rynek. Chcesz się przebranżowić? Sprawdź, co musisz wiedzieć żeby zostać testerem oprogramowania.
Korzyści z testowania oprogramowania
Efektywność kosztowa
Testowanie projektu może w dłuższej perspektywie zaoszczędzić firmie sporo pieniędzy. Tworzenie oprogramowania obejmuje kilka etapów i jeśli błąd zostanie wykryty na wczesnym etapie, koszt jego naprawy może być znacznie niższy.
Bezpieczeństwo
W cyfrowym świecie pełnym hakerów zawsze ważne jest, aby użytkownicy znaleźli niezawodne produkty, które chronią ich informacje. Testowanie oprogramowania pomaga we wczesnej identyfikacji i rozwiązywaniu podatności produktu na niebezpieczeństwa.
Satysfakcja klienta
Ostatecznym celem każdej firmy jest dostarczenie klientom produktu lub usługi, która spełnia ich potrzeby. Testowanie oprogramowania pomaga dostarczyć lepsze doświadczenia użytkownika. Dostarczanie wysokiej jakości produktów na nasyconym i bardzo konkurencyjnym rynku pomaga stworzyć lepszą reputację i zbudować silną bazę klientów.
Rodzaje testów w zależności od ich wykonania
Ręczne testowanie oprogramowania
Tutaj tester wykonuje testy bez pomocy zautomatyzowanych narzędzi. Proces ten obejmuje zwykle weryfikację wszystkich cech określonych w dokumentach wymagań. Testy manualne są często w pełni sparametryzowane, co zapewnia testerom konkretne kroki, które należy wykonać i oczekiwane wyniki.
Zautomatyzowane testowanie oprogramowania
Jest to testowanie, w którym wykorzystuje się zautomatyzowane narzędzia do znalezienia błędów w oprogramowaniu. Tutaj tester wykonuje skrypty testowe i generuje wyniki automatycznie. Wielką zaletą testów automatycznych jest to, że zapewniają one dokładniejsze i bardziej wiarygodne wyniki. Ponadto pozwalają one na wykonywanie powtarzalnych zadań i testów bez konieczności ręcznej interwencji testera.